W dzisiejszych czasach znajomość chociaż jednego języka obcego jest standardem, szczególnie w przypadku, jeśli chcemy…
Trener personalny – czy warto korzystać z jego usług?
Trener personalny – czy warto korzystać z jego usług? W ostatnich latach bardzo wzrosła świadomość społeczeństwa dotycząca zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywiania oraz roli, jaką w życiu pełni aktywność fizyczna. Coraz więcej ludzi zaczęło uprawiać sport. Część wybiera takie aktywności jak bieganie, nordic walking, jazdę na rowerze. Inna grupa preferuje basen, ćwiczenia grupowe tj. zumba, crossfit czy jogę. Dużo osób wybiera ćwiczenia na siłowni, w domu lub w klubach fitness. Jednak nie każda osoba wie, w jaki sposób powinna ćwiczyć. Na ratunek takim osobom przychodzi trener personalny.
Trener personalny – kto to taki?
Trener personalny to osoba, która pomaga swoim klientom dobrać odpowiednie ćwiczenia, układa indywidualne programy treningowe często też doradza co i jak jeść, aby pogłębić efekty ćwiczeń. Rola trenera personalnego jest też motywowanie klientów do ćwiczeń, tak, aby osiągnęli wyznaczony cel. Trener może pracować w klubie fitness, ale również może pomagać klientom w ich domach lub prowadzić zajęcia w parku, na basenie czy lesie. Często trener personalny porozumiewa się ze swoim klientem za pomocą aplikacji mobilnych. Trener personalny pracuje ze swoim klientem w różny sposób, zna podstawy psychologii, pedagogiki i dietetyki. Nie tylko pomaga zrzucić zbędne kilogramy, ale zna sposoby jak wzmocnić ciało, jak zwiększyć masę. Jest wszechstronnie przygotowana do pracy. Taka osoba, zanim ułoży dla swojego klienta plan treningowy, musi najpierw go poznać, przeprowadzić szczegółowy wywiad, ewentualnie sprawdzić stan zdrowia lub zalecić konsultację z lekarzem. Powinien umieć odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące zdrowego trybu życia. Tylko jak znaleźć taką osobę?
Kto może zostać trenerem personalnym?
Trenerem personalnym może zostać dziś właściwie każdy. Od 2010 r. zawód trenera nie wymaga żadnych kursów państwowych, uprawnień czy certyfikatów. Obecnie ludzi uprawiających ten zawód, jest bardzo dużo, w każdym mieście organizowane są kursy, które dają uprawnienia trenera personalnego. Czasami takie kursy odbywają się za pośrednictwem internetu. Często trenerem nazywa się ktoś, kto kilka razy pokazał innym ludziom jak ćwiczyć czy jak posługiwać się sprzętem treningowym. Niestety, tacy trenerzy nie przynoszą korzyści swoim klientom, często wykonują ćwiczenia niepoprawnie i tego uczą swoich podopiecznych. Aby zostać dobrym i szanowanym trenerem personalnym należy interesować się sportem, psychologią i dietetyką. Należy zapisać się na kurs, który prowadzony jest stacjonarnie, który jest prowadzony przez doświadczoną kadrę. Często dobrze zorganizowane kursy odbywają się na uczelniach wyższych np. na AWF. Niektórzy trenerzy personalni uczą się w międzynarodowych szkołach takich jak American College of Sports Medicine, czy Cross Fit. Gwarantuje to duży prestiż i zapewnia wielu klientów. Ważne, aby na kursie omawiane były zagadnienia z różnych dziedzin, które zagwarantują szeroką wiedzę.
Jakie cechy powinien posiadać trener personalny?
Aby zostać dobrym i lubianym trenerem personalnym, oprócz uprawnień, ważne są cechy charakteru i osobowość. Oczywiście trener musi na bieżąco podnosić swoje kwalifikacje, ale ważne są też inne sprawy. W tym zawodzie trzeba wykazać się umiejętnością słuchania swoich klientów. Należy posiadać umiejętność motywowania ludzi, tak aby dawali z siebie wszystko, aby starali się osiągnąć założony cel. Dobry trener musi wyczuć, kiedy klientowi trzeba okazać zrozumienie i delikatność, a kiedy być stanowczym i dużo wymagać. Ważne jest też poczucie humoru, które pomoże rozładować trudną sytuację. Cechy dobrego trenera to również kreatywność. Musi układać różnorodne ćwiczenia, planować zajęcia tak, aby klient nie poczuł się znudzony. Trener personalny musi lubić sport. W innym wypadku będzie wykonywał swoja pracę byle jak, bez przekonania. Klienci na pewno to wyczują i nie będą chcieli korzystać z usług takiej osoby. Trener musi dobrze wyglądać, tak aby klienci wiedzieli, że ćwicząc mogą osiągnąć taki sam wygląd. Nie może mieć nadwagi, zaniedbanego ciała. Oczywiście trener nie musi być bardzo szczupły, ważne jest umięśnione ciało i proporcjonalna sylwetka. Ważne, aby był opanowany i spokojny. Często w trakcie spotkań klienci potrafią być niemili, złoszczą się, gdy nie są w stanie wykonać jakiegoś ćwiczenia. Trener musi to zrozumieć.
Czy warto korzystać z usług trenera personalnego?
Dużo ludzi korzysta z usług trenera osobistego, ale czy jest to dobra opcja? Na pewno, przynajmniej w pierwszym etapie ćwiczeń. Trener pomoże zmotywować się do ćwiczeń, zapewni ich regularność. Dzięki jego pomocy ćwiczenia będą wykonywane prawidłowo, co pozwoli uniknąć kontuzji. Trener może ułożyć plan treningowy indywidualnie, pod daną osobę, biorąc po uwagę jej wiek, kondycja czy choroby. Dzięki temu założony cel zostanie szybciej osiągnięty. Korzystając z usług trenera personalnego, trzeba liczyć się z kosztami. Godzina zajęć kosztuje, w zależności od miasta, 100-200 zł. Miesięczny pakiet kosztuje od 700 do 3000 zł. Ceny te są zależne również od prestiżu trenera personalnego. Cześć z nich pracuje ze znanymi ludźmi ze świata filmu czy telewizji, więc zajęcia z nimi są dużo droższe. Przed wyborem odpowiedniej osoby, warto sprawdzić ofertę kilku wybranych trenerów i zapoznać się z opiniami o ich pracy.