Czy wyjazd do SPA może okazać się udanym prezentem? Wszystko zależy od gustu osoby, której…
Najpopularniejsze rodzaje garażów i bram garażowych
Jakie rodzaje garażów przy domach są obecnie najpopularniejsze i jakie bramy są do nich stosowane? Sprawdź, zanim zaczniesz zaprojektujesz swój nowy dom lub zaplanujesz dobudowanie obok garażu.
Garaż wysunięty
Garaż odsunięty od domu, przylegający do niego tylko jedną ścianą, to często stosowane rozwiązanie, które ma liczne zalety. Garaże dostawiane z boku domu, sąsiadujące z nim tylko jedną ścianą, stanowią właściwie osobną bryłę, pomimo że najczęściej utrzymane są w podobnym stylu co fasady domu. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że można taki garaż dobudować nawet w dłuższy czas po wybudowaniu domu, w przeciwieństwie do garaży wbudowanych, które trzeba zaplanować już na etapie projektu domu. Drugą zaletą jest to, że garaż taki, jeśli chcemy, może być wykonany z całkiem innych materiałów, niż zastosowane przy domu, co daje możliwość oszczędności przez zastosowanie tańszych odpowiedników. Na ekonomię takiego rozwiązania wpływa również fakt, że garaż ten nie musi być ogrzewany, co decyduje o niższych kosztach użytkowania.
Garaż wbudowany
Najczęściej spotykane przy domach jednorodzinnych są garaże wbudowane w bryłę budynku. Szczególnie korzystne jest to na małych działkach.
Garaże wbudowane to rozwiązanie, z którego często korzystają deweloperzy projektujący całe osiedla domków. Decydują się na nie, ponieważ domy z tego typu garażem zajmują mniej miejsca, przez co na działce można zwiększyć ich ilość. Jednak i osoby prywatne budujące swoje domy nierzadko wybierają właśnie taką wersję garażu – jest to dla nich korzystne na działce o małych lub niestandardowych wymiarach, ponadto w taki sposób szybko mogą dostać się do samochodu czy wypakować z niego zakupy, nawet bez konieczności wychodzenia z domu (przejście prosto z pomieszczeń wewnątrz domu). Jeśli przyjrzymy się ofertom biur architektonicznych, domy jednorodzinne z wbudowanym garażem są raczej standardową opcją i ich wybór jest bardzo duży. Dla chętnych znajdą się także projekty z garażami dwu- czy nawet trzystanowiskowymi.
Bramy garażowe i wjazdowe – jakie wybierać, czym kierować się przy wyborze?
Obecnie najpopularniejsze rodzaje bram http://nowakbramy.pl/oferta/roletowe-garazowe/ to dwuskrzydłowe, przesuwne i automatyczne. W przypadku bram wjazdowych najczęściej można spotkać bramy na szynach, samonośne i zautomatyzowane. Oto, czym się charakteryzują.
Bramy dwuskrzydłowe – tradycyjny wygląd
Na wąskich, długich działkach najlepszym rozwiązaniem są bramy jedno- lub dwuskrzydłowe, rozwierne.
Skrzydła takiej bramy mocowane są na słupkach za pomocą zawiasów. Jako że przepisy nakazują otwieranie bram do środka placu, konieczne jest zastosowanie ograniczników, aby skrzydła bramy nie rozchylały się w przeciwną stronę. Minusem tego typu bram jest fakt, że zajmują one więcej miejsca na podjeździe, dlatego też przestrzeń obok niego musi pozostać wolna, żeby brama mogła się zamknąć. Alternatywą są bramy z jednym długim skrzydłem – szybko się je otwiera, ale nadają się tylko do działek z jeszcze dłuższym podjazdem. Ponadto takie pojedyncze skrzydło, w zależności od użytego materiału, może wydawać się niektórym osobom ciężkie.
Brama przesuwna – dla małych działek
Szeroka, ale niezbyt długa działka dobrze nadaje się do zastosowania bram przesuwnych z chowanym skrzydłem. Niezbyt duże, lecz szerokie działki oznaczają zwykle niewielką odległość między garażem a wjazdem. Brama rozwierana ze skrzydłami mogłaby w tym przypadku utrudnić swobodne parkowanie czy ogólnie urządzenie działki. Dobrym pomysłem są tu więc bramy przesuwne, których skrzydło schowane jest za ogrodzenie i tym samym nie zabiera cennego miejsca. Bramy przesuwne mają najczęściej jedno skrzydło, które przemieszcza się po wewnętrznej stronie ogrodzenia (o ile oczywiście jest ono na tyle duże, by je ukryć). W miejscu tym nie może być furtki, a jeśli już jest – można zdecydować się na bramę z dwoma skrzydłami rozsuwającymi się w przeciwnych kierunkach. Bramy takie dzielą się na szynowe i samonośne.
Bramy automatyczne – najwygodniejsze rozwiązanie
Największą wygodę i niezależność dają bez wątpienia bramy otwierane automatycznie – obsługiwane za pomocą pilota. Coraz rzadziej przy nowych domach stawia się bramy obsługiwane ręcznie. Są one mało komfortowe, ponieważ każdorazowe ich otwarcie i zamknięcie wymaga wyjścia z samochodu, niezależnie od tego czy akurat wieje, pada, jest mróz, albo zapadła ciemność. Dodatkowo wymaga to czasu, a także naraża na niebezpieczeństwo, jeśli brama wychodzi od razu na uczęszczaną ulicę. Napęd automatyczny pozwala na uniknięcie tych wszystkich problemów. Proste naciśnięcie przycisku na pilocie z wnętrza samochodu powoduje, że brama się otwiera.
Na jaką bramę wjazdową najlepiej się zdecydować?
Brama wjazdowa http://www.nowakbramy.pl/oferta/do-7m-dl-ramienia/ pełni funkcję granicy między posiadłością a zewnętrznym światem. Dlatego właśnie powinna być wykonana z materiału wysokiej jakości i być dobrze dobrana do rozmiarów działki, a także wielkości całego ogrodzenia. W pewnym sensie stanowi ona także wizytówkę domu, musi być zatem estetycznie wykonana. Jak wybrać bramę biorąc pod uwagę wszystkie te wymagania?
Praktycznym rozwiązaniem są bramy ze skrzydłami mocowanymi na szynach. Jest to wygodne, ale czasem pogoda i zewnętrzne warunki przeszkadzają w sprawnym funkcjonowaniu szyn, bo np. dostaje się do nich woda lub spadające liście z drzew.
Inną opcją są bramy samonośne, przesuwne. Prosty montaż wymaga jedynie uwagi przy wypoziomowaniu bramy. Skrzydło jest długie, dlatego też zazwyczaj wykonuje się je z lekkich materiałów. Za punkt podparcia służy słup. Otwieranie takiej bramy nie wymaga siły, o ile tylko rolki są sprawne i nie rdzewieją. Warunkiem zamontowania bramy tego typu jest odpowiednio szeroka działka.
Niektóre z rodzajów bram mają możliwość wprowadzenia systemu automatycznego otwierania i zamykania, którym można zarządzać z domu (np. wpuszczając gości), ale i z samochodu, dzięki czemu nie trzeba z niego za każdym razem wysiadać. To bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie, oszczędzające czas i bezpieczne, choć niektóre z takich systemów mogą być nieco kosztowne. Do nas należy decyzja, na czym zależy nam najbardziej, czy na wygodzie, czy przede wszystkim na niskich kosztach.