Hurtownia chemii budowlanej to miejsce, w którym możemy zakupić nie tylko takie produkty jak farba…
Leczenie osteoporozy
Osteoporoza to choroba, na którą wpływają tkanki łącznej, kości zostają osłabione. Oznacza to, że z powodu tej choroby cierpi kręgosłup i kończyny. Chory może odczuwać ból ramion, nóg, pleców, a także zwiększa się łamliwość kości i paznokci. Mieszkając nad Odrą i odczuwając pierwsze symptomy, trzeba udać się na konsultację do ortopedy, Szczecin jest dobrym wyborem, ponieważ przyjmuje tam doświadczony specjalista. Ta choroba jest bardzo podstępna, ponieważ nie ma wyraźnych i charakterystycznych objawów, dopóki dana osoba nie dozna złamań. Głównym zadaniem leczenia jest powstrzymanie jej postępu i zapobieganie powikłaniom. Im szybciej rozpocznie się leczenie osteoporozy, tym większa szansa na uniknięcie katastrofalnych konsekwencji.
Objawy, które powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u ortopedy w Szczecinie
Głównym objawem jest ból w okolicy stawów biodrowych, okolicy krzyżowej, a także w żebrach, kostkach i klatce piersiowej. W pierwszym etapie ból jest łagodny, może nie pojawiać się często i można go łatwo wyeliminować za pomocą środków przeciwbólowych. Przy ciężkim przebiegu choroby ból staje się stały, obserwuje się napięcie mięśni, sztywność, ból, nawet przy badaniu palpacyjnym. W nocy chory może odczuwać skurcze. Objawami osteoporozy są również częste złamania, zła postawa, zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Badanie rezonansem magnetycznym zlecone przez ortopedę w Szczecinie https://ortho-expert.pl pokazują deformacje kręgów.
Powody pojawienia się osteoporozy
Przyczyny osteoporozy są liczne. Główną rolę odgrywa czynnik genetyczny. Jeśli krewni mieli osteoporozę, jest wysoce prawdopodobne, że choroba ta rozwinie się w przyszłych pokoleniach. Często jest przekazywana bezpośrednio od rodziców do dzieci. Czasami przez pokolenia. Podczas wizyty w gabinecie lekarskim u ortopedy w Szczecinie rozważone zostaną czynniki wpływające na rozwój osteoporozy a może to być:
- Palenie: potwierdzono, że nikotyna przyspiesza usuwanie wapnia z tkanki kostnej – palacze częściej chorują na tę chorobę
- Niewłaściwe odżywianie – kości są osłabione, jeśli osoba nadużywa tłuszczów i jednocześnie spożywa mniej niż 1 mg wapnia
- Niska waga i niski wzrost (statystyki potwierdzają, że takie osoby znajdują się w strefie szczególnego ryzyka)
- Zaawansowany wiek: starsze osoby częściej chorują na osteoporozę, ponieważ masa kostna gromadzi się tylko w wieku do 25 lat (dalej następuje jedynie jej zmniejszenie)
- Menopauza: w tym okresie zaczyna się pojawiać wiele chorób, w tym osteoporoza.
Zagrożone są również osoby cierpiące na marskość wątroby, niedoczynność tarczycy, zapalenie stawów, niedokrwistość i wiele chorób endokrynologicznych. Dlatego wskazane jest, aby nie zapomnieć o badaniu i zgłaszać się na rutynowe kontrole lekarskie. Jeżeli ktoś jest obciążony genetycznie osteoporozą lub zauważył u siebie w/w objawy powinien jak najszybciej skonsultować się z ortopedą w Szczecinie, zapobiegnie to dalszemu postępowi choroby.
Diagnostyka zalecana przez ortopedę w Szczecie
Nie można postawić diagnozy wyłącznie na podstawie wywiadu i badania. Potrzebna jest pełna diagnoza, dzięki której ortopeda będzie mógł ocenić ogólny stan układu hormonalnego i odpornościowego to znaczy:
- Badania rentgenowskie kręgosłupa
- Złożone badanie krwi
- Ocena stanu hormonalnego i stanu tarczycy
- Monitorowanie poziomu wapnia
- Skanowanie radioizotopowe.
Aby potwierdzić diagnozę i monitorować stan, konieczne jest regularne wykonywanie testów i umówienie się na wizytę do ortopedy w Szczecinie https://ortho-expert.pl/cennik/ w celu uniknięcia powikłań, które często powoduje ta choroba.
Leczenie osteoporozy
Nie ma jednego schematu leczenia osteoporozy. Chory otrzymuje indywidualne zalecenia, terapię, która zapobiegnie zniszczeniu tkanki kostnej, złagodzić ból i wzmocnić stawy. Leczenie osteoporozy odbywa się w kilku kierunkach:
- Dieta: żywność o wysokiej zawartości wapnia
- Farmakoterapia: kompleks witamin, leki zalecane przez ortopedę. Suplementacja witaminy D i wapnia. Zużycie tych pierwiastków we właściwych dawkach prowadzi do szybkiego wzrostu gęstości mineralnej kości i zmniejszenia częstości złamań.
- Leczenie bisfosfoniantynami zmniejsza ryzyko złamań o 30-50% i zwiększa gęstość kości.
- Kalcytoniny. Hamują resorpcję kości, mają wyraźny efekt przeciwbólowy.
- Laseroterapia, jeśli chory odczuwa silny ból, trudności w poruszaniu się.
- Elektroforeza i fizjoterapia (pozwalają zatrzymać zespoły bólowe)
- Ćwiczenia fizjoterapeutyczne.
- Noszenie gorsetu (ortezy).
- Spacery na świeżym powietrzu.
Jeśli osteoporoza występuje w ciężkiej postaci, pojawiają się powikłania, ortopeda może skierować pacjenta na operację. Należy pamiętać, że jeśli diagnoza zostanie potwierdzona, należy wykluczyć poważne obciążenia. Pomimo korzystnych rokowań podczas terminowego i pełnego leczenia, nadal należy zadbać o układ mięśniowo-szkieletowy, zrezygnować ze sportu (np. gry w piłkę) i preferować spokojny styl życia. Aż do utraty 20 do 30% masy kostnej osteoporoza nie objawia się w żaden sposób. Dlatego po 40 roku życia zaleca się konsultację z endokrynologiem przynajmniej raz w roku.
Ortho Expert ortopeda |
ul, Jagiellońska 87b |
70-437 Szczecin |
https://ortho-expert |
www.ortho-expert.pl |