Motoryzacja
Ile kosztuje budowa myjni bezdotykowej?

Ile kosztuje budowa myjni bezdotykowej?

Ile kosztuje budowa myjni bezdotykowej? Budowa myjni samochodowej okazuje się doskonałym pomysłem na biznes. Nie sposób jednak pominąć tematyki kosztów, jakie niesie za sobą taka inwestycja. Nie ulega wątpliwości, że już od pierwszego dnia prowadzenia działalności myjnia musi być odpowiednio wyposażona. Ile zapłacimy za przygotowanie terenu oraz za odpowiedniej jakości sprzęt?

Koszty związane z przygotowaniem infrastruktury

Na początek skupmy się na cechach działki, na której ma powstać myjnia samochodowa. Najlepszym rozwiązaniem jest budowa myjni na działce uzbrojonej, czyli takiej, do której nie trzeba już doprowadzać mediów. Mówimy tutaj o gazie, prądzie, wodzie czy kanalizacji. Dzięki temu w znaczącym stopniu ograniczamy koszty. Obecnie zakup tego typu działki stanowi naprawdę spory wydatek – w większych miastach zapłacimy za nią około 150-200 tysięcy złotych. W mniejszych miejscowościach cena może być niższa, jednak nie zwykle nie schodzi poniżej 100 tysięcy złotych. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest więc postawienie myjni na własnej działce, jednak z przyczyn oczywistych nie każdy może sobie na to pozwolić. Możemy także zdecydować się na dzierżawę działki, co pozwala rozłożyć koszty w czasie. W takim przypadku płacimy za każdy miesiąc użytkowania gruntu. Z drugiej strony, takie rozwiązanie nie jest do końca bezpieczne – przeniesienie myjni samochodowej w inne miejsce w przypadku wypowiedzenia umowy najmu to bardzo skomplikowane i czasochłonne zadanie. Musimy także liczyć się z dodatkowymi kosztami, które związane są z przygotowaniem projektu myjni oraz uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Sam projekt myjni kosztuje minimum 4000 zł, choć bywa, że musimy zapłacić za niego nawet dwa razy więcej.

Koszt zakupu i instalacji urządzeń

Ile kosztuje budowa myjni bezdotykowej?
Ile kosztuje budowa myjni bezdotykowej?

Samo przygotowanie działki pod inwestycję wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów, jednak myjnię trzeba jeszcze odpowiednio wyposażyć. Wydatki, jakie poniesiemy, zależą przede wszystkim od tego, ile stanowisk do pracy przewidzieliśmy oraz jaką technologię wybierzemy. Najdroższe są oczywiście myjnie wielostanowiskowe, najtańsze natomiast jednostanowiskowe. Obecnie przyjęło się budowa myjni z co najmniej dwoma stanowiskami, natomiast optymalna ich ilość wynosi trzy. Możemy zdecydować się na najprostszą technologię mycia, jednak pamiętajmy, że klienci skupiają się dziś przede wszystkim na wysokiej jakości usług, które nabywają. Dlatego też lepszym rozwiązaniem wydaje się zakup nowoczesnych urządzeń, dzięki którym mycie samochodów stanie się o wiele przyjemniejsze. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że budowa nowoczesnej myjni bezdotykowej jednostanowiskowej to koszt około 100 tysięcy złotych – inwestorom często udaje się nie przekroczyć tejże kwoty. Jeśli decydujemy się wybudować myjnię z 2-3 stanowiskami, to musimy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet 180-300 tysięcy złotych. Najdroższe są kontenerowe myjnie wielostanowiskowe – koszt ich budowy może sięgać nawet 700 tysięcy złotych. Warto przystosować obiekt tak, aby klienci mogli umyć swój samochód nie tylko z zewnątrz, ale również mieli możliwość wyczyszczenia go od wewnątrz. W tym celu musimy zakupić dodatkowy sprzęt, którego cena nie jest jednak tak wysoka, jak koszty związane z budową kolejnych stanowisk na myjni.

Skąd wziąć środki na budowę myjni bezdotykowej?

Myjnia bezdotykowa z reguły nie zajmuje bardzo dużych powierzchni, jednak koszt jej budowy okazuje się bardzo wysoki. Inwestycję możemy oczywiście sfinansować z naszych oszczędności, jednak zazwyczaj nie posiadamy ich w aż tak dużej kwocie. Rozwiązaniem są więc liczne dotacje, które można pozyskać, aby otworzyć działalność gospodarczą. Część z nich pochodzi z funduszy unijnych, inne możemy otrzymać przez lokalny urząd pracy. Pieniądze na budowę myjni bezdotykowej możemy również czerpać z kredytów, pożyczek czy z leasingu. Leasing urządzeń do mycia zyskuje coraz większą popularność, jednak nie wszystkie firmy go oferują. Inwestycja w myjnię bezdotykową powinna zwrócić się w ciągu kilku lat, w zależności od tego, jakie ceny zaproponujemy klientom.

Inwestycja w myjnię bezdotykową – czy to się opłaca?

Potencjalni przedsiębiorcy często zastanawiają się, czy inwestowanie w myjnię bezdotykową w ogóle może być opłacalne? Nie ulega wątpliwości, że same nakłady inwestycyjne są bardzo wysokie. Niemniej jednak obecnie z tego typu usługi korzysta coraz więcej osób, głównie ze względu na fakt, iż samochód znajduje się w niemal każdym gospodarstwie domowym. Jeśli brakuje nam środków na rozwój działalności, to wybudujmy mniejszą myjnię – wtedy też koszty, jakie finalnie przyjdzie nam ponieść, będą niższe. Pamiętajmy natomiast, aby nie oszczędzać na nowoczesnych rozwiązaniach, dzięki którym możemy pozyskać większą liczbę klientów. Jest to bardzo istotne w kontekście jak najszybszego zwrotu nakładów inwestycyjnych, a jednocześnie rozpoczęcia zarobkowania. Klienci wybierają obecnie myjnie nie tylko tanie, ale przede wszystkim takie, na których szybko mogą doczyścić swój samochód. Dlatego też na dobrej jakości sprzęcie nie warto oszczędzać.