Usługi
Dlaczego pies jest najlepszym przyjacielem i członkiem rodziny?

Dlaczego pies jest najlepszym przyjacielem i członkiem rodziny?

Zwierzęta od wieków towarzyszą ludziom nie tylko jako element codziennego otoczenia, ale także jako domowi towarzysze. Wiele osób nie wyobraża sobie, że ich rodzina nie miałaby także czworonożnego członka, który ma swoje stałe miejsce w ich domowym życiu. Nie bez powodu mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, człowiek bowiem udomowił go jako jedne z pierwszych zwierząt.

Jakie są korzyści z adoptowania psa?

Pies dotrzymuje towarzystwa każdemu człowiekowi, niezależnie od jego pochodzenia, płci, wieku, zawodu czy koloru skóry, bardzo szybko się przywiązuje do swojego właściciela i potrafi okazywać emocje. Psy pochodzą od wilków, po których przejęły lojalność i przywiązanie do stada, człowieka traktują zatem jako członka swojej watahy, a my możemy wyciągnąć z tego towarzystwa wiele korzyści.

Pies w domu – częstszy uśmiech, mniej stresu i lepsza organizacja czasu

Psy są wyjątkowo empatyczne, wyczuwają emocje właściciela i reagują gdy jest mu smutno. Instynktownie starają się poprawić nasz nastrój zachęcający do zabawy, liżąc po twarzy czy po prostu leżąc obok. Posiadanie psa obniża poziom stresu i pomaga w łagodzeniu stanów lękowych. Czworonóg wnosi w nasze życie dawkę energii, czujemy się odpowiedzialni i bezwzględnie akceptowani. Dodatkowo pies pomaga nawiązać relacje z naszymi sąsiadami poprzez spotkania podczas spacerów i rozmowy o zwierzętach. Jest lekiem na samotność, dzięki niemu czujemy się potrzebni i ważni.

Pies jest powodem naszego częstszego śmiechu. Niż dziwnego, skoro pies jest głównym bohaterem wielu zabawnych sytuacji, które mamy okazję oglądać na co dzień. Właściciele psów rzadziej mierzą się z depresją i mają wyższą samoocenę od osób, które nie opiekują się na co dzień żadnym zwierzęciem. Poza tym głaskanie psa jest nie tylko przyjemne, ale także obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu. Dodatkowo badania wykazały, że z psami wiążą nas hormony, a dokładniej – oksytocyna znana jako „hormon więzi”. Ten hormon szczęścia jest uwalniany poprzez dotyk czy przyjemny zapach i jest ściśle związany z pojawianiem się więzi w tym podczas więzi z psem.

Pies często jest z nami tak blisko, że wpuszczamy go nawet do swojego łóżka, prawie połowa właścicieli psów, przyznaje, że śpi razem ze swoim pupilem. Towarzystwo czworonoga podczas snu wycisza i relaksuje, gorzej jeśli nasz pies chrapie lub wybudza nas w nocy, wtedy powinniśmy zastanowić się nad nauczeniem go spania tylko w wyznaczonym dla niego miejscu.

Opieka nad psem uczy również odpowiedzialności i organizacji czasu. Jego wychowanie i nauka komend wymaga regularności i cierpliwości. Ważne jest także pilnowanie terminarza wizyt u weterynarza i książeczki szczepień oraz częste spacery i odpowiednie karmienie. Co za tym idzie, wszystko to wymaga od nas odpowiedniego gospodarowania naszym kalendarzem. Posiadanie zwierzęcia nie jest chwilową zachcianką, podejmujemy się opieki nad nim na kilkanaście lat na stałe wiążąc jego los z naszym. Kochamy go, przywiązujemy się i nie wyobrażamy często życia bez jego codziennego towarzystwa.

Pies jest doskonałym przyjacielem każdego dziecka i dorosłego

Obecność psa w domu ma pozytywny wpływ na nasze dzieci. Badania wykazały że w domu, w którym znajduje się zwierzę jest znacznie niższe ryzyko zachorowania na astmę i alergię przez dzieci. To także wierny towarzysz wspólnych zabaw i okresu dorastania wykształcając w dzieciach empatię.
Badania wykazały także, że pies jest doskonałym wsparciem dla rodzin, w których znajduje się dziecko autystyczne. Nie tylko poprawia komunikację w rodzinie, ale też jest bardzo pomocny w opiece nad dzieckiem. Poza tym zwierzęta to doskonali terapeuci. Animaloterapia to sprawdzona metoda wspierająca leczenie osób z zespołem Downa, autyzmem czy dziecięcym porażeniem mózgowym. Kontakt z psem sprzyja rozluźnieniu mięśni i obniżeniu lęku. Dodatkowo, pies zawsze broni swojego właściciela wyczuwając zagrożenie, a odpowiednio wyszkolony wyczuje nawet nadchodzący atak epilepsji.

Domowy czworonóg lepszy niż siłownia i… odkurzacz

Domowy czworonóg jest motywacją do aktywności fizycznej. Odpowiedzialny właściciel powinien wyprowadzić podopiecznego na spacer przynajmniej kilka razy dziennie a co za tym idzie sam również zażywa ruchu. Pies to także doskonały towarzysz do uprawiania joggingu i sposób na zaspokojenie codziennego zapotrzebowania na ruch, dzięki temu zmniejszamy ryzyko wystąpienia nadwagi i chorób wynikających z siedzącego  trybu życia. To również sposób na aktywność dla osób starszych i powód do zażycia świeżego powietrza.

Pies to niskoenergetyczny i samoobsługowy odkurzacz. Nie musimy martwić się o okruchy na kuchennej podłodze, zajmie się nimi pies. Chętnie też skonsumuje resztki obiadu, które normalnie byśmy wyrzucili marnując jedzenie. Pamiętać jednak należy o tym, że niektóre potrawy mogą zaszkodzić naszemu podopiecznemu więc nie wszystko wrzucamy do psiej miski.

Pies staje się pełnoprawnym członkiem rodziny, to dlatego wielu ludzi po odejściu ukochanego zwierzęcia, korzysta z usług krematorium dla zwierząt https://animaleden.pl/#contact-form i chowa psa na cmentarzu dla zwierząt. Towarzyszy nam często przez długie lata wspierając w trudnych momentach, dzieląc z nami radości i smutki. To prawdziwy przyjaciel, któremu należy się godne pożegnanie kiedy nadchodzi jego czas przejścia przez tęczowy most.

Psy pozwalają nam lepiej znieść chorobę, utratę bliskiej osoby czy długotrwały stres. Dzięki domowemu zwierzęciu jesteśmy mniej zgryźliwi, częściej się uśmiechamy i jesteśmy po prostu szczęśliwsi. Według niektórych badań kontakt z psem obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca.  Dzieci wychowujące się w domu z psem rzadziej chorują na alergie i są znacznie aktywniejsze fizycznie od swoich rówieśników. Zabawa z psem pochłania sporo energii a opieka nad nim uczy empatii i odpowiedzialności, traktujemy go w końcu jak członka najbliższej rodziny.