Manicure hybrydowy jest jedną z najczęściej wybieranych form stylizacji paznokci. Lakiery hybrydowe https://elarto.pl/173-lakiery-hybrydowe notują stale…
Czy rehabilitacja to to samo co fizjoterapia
Czy rehabilitacja to to samo co fizjoterapia – dla wielu osób pojęcie rehabilitacji jest tym samym co fizjoterapia. Wbrew pozorom słowa te nie powinny być traktowane jak synonimy. Mają one bowiem odmienną definicję, która charakteryzuje specyfikę oraz zakres postępowania. Termin rehabilitacji jest znacznie szerszy, a przy tym mieści on w sobie fizjoterapię. Czym dokładnie jest rehabilitacja i fizjoterapia?
Czym jest rehabilitacja?
Rehabilitacja są to wszelkie działania służące do przywrócenia pełnej albo częściowej sprawności fizycznej czy psychicznej. Leczenie skierowane jest do osób z niepełnosprawnościami fizycznymi lub psychicznymi. Warto podkreślić, że to znaczne szersze pojęcie niż fizjoterapia. Obejmuje wiele procesów i czynności lekarzy o różnych specjalizacjach. Dzięki takiej terapii pacjent jest w stanie powrócić do swojego codziennego funkcjonowania, bez konieczności pomocy innych osób. Może więc znowu uaktywnić się w życiu społecznym i odbudować się psychicznie. Fizjoterapia jest jednym z procesów rehabilitacji.
Ten długotrwały proces ma za zadanie poprawić stan zdrowia, jak i jakość życia osób niepełnosprawnych. Jest ona dedykowana osobom, u których doszło do znacznych utrudnień w codziennym funkcjonowaniu, na przykład przez chorobę, powikłań po leczeniu czy kontuzje. Jak widać, termin ten ma o wiele głębsze znaczenie. Pacjent objęty rehabilitacją ma szansę wrócić do swoich aktywności sprzed czasu, kiedy to doszło do ich zaburzenia. Specjalista prowadzący rehabilitację skupia się także na samej profilaktyce, jak i wypracowaniu działań, które będą przeciwdziałać powtórzeniu się niekorzystnych wydarzeń w przyszłości.
Czym jest fizjoterapia?
Zadaniem fizjoterapii jest zapewnienie organizmowi konkretnych bodźców. Prawidłowa reakcja wiąże się ze skutecznym procesem leczniczym, dzięki któremu możliwe jest np. zmniejszenie obrzęków czy bólu. Fizjoterapia skupia się więc na fizycznym aspekcie przywracania sprawności. Usługi te powodują rozwinięcie, utrzymanie albo przywrócenie w jak najpełniejszym zakresie czynności ruchowych oraz funkcjonalności u pacjent. Kuracja ta zalecana jest osobom, u których czynności ruchowe i funkcje zostały zaburzone wskutek choroby, kontuzji czy też przez proces starzenia się organizmu. Specjalista pracuje z ciałem, a dokładnie z newralgicznym miejscem. Mogą być to stawy, dana kończyna czy kręgosłup.
Fizjoterapeuta podczas pracy z pacjentem może korzystać z gimnastyki leczniczej, fizykoterapii, masażu czy kinezyterapii. Kinezyterapia jest to dział zajmujący się leczeniem poprzez ruch. Fizykoterapia są to natomiast specjalne zabiegi fizjoterapeutyczne, które zapewniają ciału pacjenta wiele bodźców fizycznych. Wśród tych zabiegów można wymienić: laseroterapię, ultrasonoterapie, magnetoterapię, elektroterapię, balneoterapię czy światłolecznictwo. Ta dziedzina rehabilitacja skupia się przede wszystkim na eliminacji bólu, ponadto przeciwdziała nawrotom kontuzji oraz poprawia ogólną kondycję, oraz wydolność organizmu. Jest też w stanie polepszyć działanie poszczególnych narządów. Fizykoterapia to dobra propozycja dla sportowców, którzy przez nabyty uraz muszą powstrzymać się od aktywności fizycznej. Nagły brak ruchu może być odbierany przez organizm w sposób niekorzystny. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwalają zmniejszyć negatywne konsekwencje związane z wymuszoną przerwą od sportu.
Rehabilitacja a fizjoterapia – czym się więc dokładnie różnią?
Każdy człowiek w swoim życiu doświadczy, chociażby raz kontuzji. W jej przypadku niezbędne jest zgłoszenie się do specjalisty. Dolegliwości bólowe utrudniają codzienne normalne funkcjonowanie, jednak nie trzeba wcale z nimi żyć. Właściwie dobrane zabiegi rehabilitacyjne albo fizjoterapeutyczne pozwolą na szybki powrót do pełnego zdrowia. Aby jednak było to możliwe, należy wiedzieć, do jakiego specjalisty się udać. Najczęściej na myśl przychodzi nam rehabilitacja i fizjoterapia. Według słownika rehabilitacja jest to przystosowanie do normalnego życia w społeczeństwie osób, które na skutek wypadku czy też innego wydarzenia utraciły sprawność fizyczną albo psychiczną, czy też mają wady wrodzone. Drugie pojęcie odnosi się natomiast do leczenia polegającego na działaniu na organizm pacjenta czy też jego części przy użyciu różnych postaci energii. Może być to energia świetlna, mechaniczna czy cieplna, wytwarzana poprzez ćwiczenia, pracę manualną, ruch, jak i specjalne urządzenia.
Jak więc widać, rehabilitacja jest szerszym pojęciem i zawiera ona w sobie fizjoterapię. Rehabilitacja okazuje się skuteczna, gdyż jej rodzaj dobierany jest zawsze pod danego pacjenta. Specjalista ustala więc częstotliwość i rodzaje zabiegów, które mogą pomóc w danym wypadku. Fizjoterapia skupia się na aspektach fizycznych i nie pomoże każdemu. Rehabilitacja koncentruje się też na działaniach psychologicznych, które pomagają w powrocie do pełnego zdrowia i dobrej formy, także tej psychicznej u pacjenta.
Warto znać różnice pomiędzy tymi dwoma terminami, aby móc zrozumieć postępowanie specjalisty, do jakiego udajemy się po pomoc.