Inteligentny dom pomaga żyć wygodnie i bezpiecznie
Inteligentny dom pomaga żyć wygodnie i bezpiecznie: automatyczne odkurzacze, inteligentne alarmy, inteligentne ekspresy do kawy: to już nie są elementy mody tylko dla bogatych. Takie rzeczy czynią nasze życie łatwiejszym i ciekawszym. Ale same te urządzenia nie czynią jeszcze inteligentnego domu. Czym naprawdę jest inteligentny dom i jak może ułatwić życie? To system automatyki dla urządzeń domowych, które wykonują swoje czynności i mogą rozwiązywać określone zadania bez interwencji człowieka. Brzmi trochę nieprawdopodobnie, ale tak jest.
Jak działa inteligentny dom?
Wszystko jest proste i złożone jednocześnie. Zasada działania inteligentnego domu opiera się na technologii rozproszonej inteligencji. Rozproszony oznacza, że nie jest wymagany żaden centralny komputer, (który w innych systemach jest mózgiem domu i odpowiada za działanie wszystkich funkcji). Dlatego awaria procesora może doprowadzić do tego, że domem nie będzie można zarządzać. W systemie każdy węzeł ma swoją własną inteligencję. Razem komunikują się we wspólnej kontrolowanej sieci i wymieniają między sobą informacje. Zwiększa to niezawodność o rząd wielkości (awaria pojedynczego urządzenia nie wpływa na działanie systemu, jako całości), czyni go elastycznym i łatwo rozszerzalnym.
Na przykład, gdy właściciel takiego budynku się budzi, otwierają się rolety, podłoga w łazience się nagrzewa, a w kuchni gra radio. Zjada śniadanie i wychodzi do pracy. Jakie funkcje spełnia inteligentny dom? W domu znajdują się czujniki reagujące na wzrost lub spadek temperatury. Jeśli na zewnątrz i w domu zrobi się zimniej, czujniki to odczytują, informacja trafia do specjalnego centrum sterowania, które wydaje polecenie zwiększenia poziomu ogrzewania.
Gdy tylko temperatura w domu stanie się akceptowalna, centrum anuluje polecenie. Tak, więc poziom ciepła jest utrzymywany na jednym poziomie ustalonym przez właściciela. Ze względów bezpieczeństwa w domu zainstalowana jest kamera, która widzi, kto przychodzi do domu pod nieobecność właściciela i rejestruje ten obraz. W razie potrzeby domofon włączy światło werandy, aby lepiej widzieć gościa.
Właściciel może również oglądać obrazy z kamer bezpośrednio w ciągu dnia pracy. Kiedy właściciel wraca późnym wieczorem do domu, czeka już na niego gorąca kawa, a rolety są zamknięte? Oświetlenie nie jest już tak jasne jak rano, bo wkrótce trzeba iść spać. Jeżeli następnego dnia jedzie w podróż służbową, ustawia funkcję obecności: dom automatycznie włączy światła i radio zgodnie z harmonogramem.
Jak sterować inteligentnym domem?
Sterowanie wszystkimi podsystemami inżynierskimi i sprzętem AGD odbywa się za pomocą uniwersalnego pilota, komputera lub telefonu. Wszystkie urządzenia podłączone są wyświetlane na ekranie panelu i można nimi sterować. Jedno dotknięcie ekranu i łatwo: włącza się oświetlenie, muzyka czy klimatyzacja. Można ustawić sterowanie tak, aby jeden przycisk zasłaniał zasłony, wyłączał światła i muzykę oraz blokował drzwi. Pozwala tworzyć dowolne scenariusze dla swojego domu, a każdy z tych scenariuszy zostanie włączony jednym kliknięciem przycisku.
Parametry niezbędne do funkcjonowania inteligentnego domu?
Na przykład wskazanie dokładnego czasu otwierania i zamykania rolet, temperaturę ogrzewania, wody w kranie. Jeśli wszyscy wyszli z domu i nagle czujniki wykryły aktywność, należy wysłać sygnał do konsoli bezpieczeństwa. Na wyższym poziomie inteligentny dom jest w stanie samodzielnie podejmować decyzje. Na przykład, jeśli ogrzewanie jest wyłączone, dom może uruchomić kocioł, aby ogrzać pomieszczenie. Lub na podstawie często powtarzanych działań właściciela dom może zaproponować inne rozwiązanie. Na przykład, jeśli właściciel ogląda telewizję wieczorem w ciemności, dom może automatycznie wyłączać światło, gdy telewizor jest włączony w nocy.
Co obejmuje inteligentny dom?
Dzieląc inteligentny dom na strefy, można wyróżnić systemy sterowania oświetleniem, systemy klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania, systemy bezpieczeństwa i nadzoru. Każdy inteligentny dom powinien mieć trzy elementy:
- Same urządzenia: ekspresy do kawy, głośniki, lodówki, kamery wideo, domofony i tak dalej.
- Czujniki odbierające informacje z otoczenia
- Czujnik wycieku wody. W połączeniu z inteligentnym gniazdkiem wyłączy zasilanie urządzenia, a w połączeniu z inteligentnym kranem odetnie wodę.
Centralny kontroler przetwarzający informacje. Centrala umożliwia sterowanie wszystkimi podłączonymi do niej urządzeniami. Aby wszystkie urządzenia działały harmonijnie, trzeba połączyć je w jeden system z przewodami lub bez. Systemy te mogą działać automatycznie, jak również być sterowane za pomocą pilota lub głosu. Można kupować inteligentne urządzenia osobno, ale nie będzie to już uważane za pełnoprawny inteligentny dom. Można kupić wiele inteligentnych sprzętów: czajnik z wi-fi, robot odkurzający, głośnik, który włączy piosenki, znaleźć przepis na ciasto czy wezwać taksówkę. Ale dla większego komfortu lepiej jest stworzyć zintegrowany system inteligentnego sterowania domem. Będą czujniki, punkt kontrolny i same inteligentne urządzenia.